Jak dbać o tatuaż?

Umów się na konsultację
jak dbać o tatuaż

Planujesz zrobić sobie tatuaż lub dopiero co wyszedłeś ze studia z nowym motywem na skórze? Podobają Ci się jego intensywne kolory i wyraźny kontur? Powinieneś wiedzieć, że o dziarę trzeba prawidłowo zadbać, zwłaszcza zaraz po jej wykonaniu. Sprawdź, jak dbać o tatuaż, zarówno świeży, jak i ten już wygojony!

Jak dbać o świeżo zrobiony tatuaż? Oto niezbędne czynności po wykonaniu tatuażu!

Dbanie o tatuaż po zrobieniu (czyli w pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu) obejmuje:

  1. Regularne przemywanie tatuażu — w ciągu dnia należy przemywać tatuaż co ok. 4 godziny, a także zaraz po przebudzeniu oraz przed snem. Po zdjęciu folii delikatnie przemywamy tatuaż letnią wodą z mydłem (najlepiej z hipoalergicznym mydłem do tatuaży). Następnie bardzo delikatnie i dokładnie spłukujemy letnią wodą, po czym ostrożnie odsączamy papierowym ręczniczkiem (nie przecierając, tylko bardzo delikatnie dociskając do tatuażu). 
  2. Stosowanie ochronnej folii przez pierwsze 2-3 dni — często wystawiamy wytatuowane miejsce na świeże powietrze, ale jednocześnie uważamy, aby nie przyległy do rany zanieczyszczenia takie jak kurz, pył itp. Jeżeli kładziemy się spać lub idziemy do pracy, tatuaż przykrywamy czystą, nową folią. Jeżeli mamy możliwość by tatuaż był odkryty, zostawiamy go tak, gdyż długo trzymany pod folią będzie wolniej się goił, jak również może nam się odparzyć.
  3. Smarowanie rany maścią — zwykle zaleca się smarowanie świeżego tatuażu specjalną maścią do tatuaży, przyspieszającą gojenie się ran i regenerację naskórka (przy czym tatuaż smarujemy bardzo cieniutką warstwą kremu, aby skóra mogła oddychać). Krem ma również za zadanie nawilżyć skórę, żeby świeżo wykonany tatuaż nam zbytnio nie wysechł, ponieważ wtedy zrobią się strupki. 

Ważne!

Należy również pamiętać o innych zaleceniach pozabiegowych. Jak jeszcze dbać o świeży tatuaż? Przez około tydzień po zabiegu nie można pić alkoholu (alkohol rozrzedza krew, co wydłuża proces gojenia). Podczas kąpieli trzeba zachować ostrożność i najlepiej używać produktów hipoalergicznych, zawierających tylko naturalne składniki, bez alkoholu, parabenów, konserwantów i innych tego typu substancji, które szczególnie zagrażają wrażliwej skórze.

Jakiekolwiek kremy i balsamy do ciała, nawet te bez sztucznych składników, można używać dopiero po 3-4 tygodniach od wykonania tatuażu (po całkowitym zagojeniu rany). W żadnym wypadku tatuażu nie można drapać czy zrywać odchodzących elementów naskórka. Ponadto nie można opalać wytatuowanej skóry przez okres minimum miesiąca. Jeśli nie możemy być w cieniu, zakrywamy tatuaż ubraniem. Świeży tatuaż wystawiony na słońce będzie piekł. Później konieczne jest stosowanie kremów do opalania z filtrem 50+, choć najlepiej w ogóle unikać opalania, gdyż niszczy to tatuaż. To samo dotyczy solarium. Przez miesiąc od zabiegu należy również powstrzymać się od korzystania z basenu i sauny. Należy także ograniczyć aktywność fizyczną przez przynajmniej 2 tygodnie po zabiegu (np. ćwiczenia na siłowni).

jak dbać o świeży tatuaż

Dbanie o tatuaż po zagojeniu — o czym pamiętać?

Wiemy już jak dbać o nowy tatuaż, a co z tym, który już się zagoił? Warto w dalszym ciągu starannie o niego dbać. Pielęgnacja tatuażu wiąże się ze stosowaniem profesjonalnych kosmetyków nie tylko podczas procesu gojenia, ale również po jego zakończeniu. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny krem do tatuaży, aby skóra była nawilżona, a tatuaż zachował swoje kolory i blask, a jednocześnie cały czas zachwycał wyglądem. Można też konserwować tatuaż naturalnym olejkiem. W tym przypadku dobrze sprawdza się olejek migdałowy. Należy też pamiętać o ochronie tatuaży przed słońcem. Używaj kosmetyków z filtrem UV (50 SPF lub wyżej) lub po prostu zakrywać dziarę.

Umów wizytę!

Profesjonalne studio tatuaży zaprasza wszystkich zainteresowanych na konultację oraz wykonanie Twojego wymarzonego tautażu. Wybierz studio, które od lat zdobywa uznanie na świecie!
Umów wiztę

Kup Voucher

Zrób prezent swoim bliskim i podaruj im Voucher na tatuaż w najbardziej renomowanym studio tatuażu w kraju.
Voucher na tatuażKup Voucher
Kategoria:

Bezpłatne konsultacje twojego projektu. Umów termin!

Umów się na konsultację