Jak długo goi się tatuaż?

Umów się na konsultację
jak długo goi się tatuaż

Żeby właściwie dbać o tatuaż, musimy mieć wiedzę na temat tego, jak długo goi się tatuaż i na czym polega ten proces. Sprawdź, ile trwa gojenie tatuażu i na co wówczas zwrócić szczególną uwagę!

Ile goi się tatuaż i jak o niego dbać?

Gdy gojenie przebiega bez powikłań, zazwyczaj trwa kilka tygodni. Małe tatuaże goją się ok. 2-3 tygodnie, a te większe — rozległe, nawet 4-5 tygodni. Przez ten czas ważne jest zachowanie ostrożności i odpowiednie pielęgnowanie tatuażu. Na prawidłowy proces gojenia tatuażu wpływa wiele czynników. Przez pierwsze 3 dni dobrze jest osłaniać świeży tatuaż folią przed wyjściem z domu, aby zabezpieczyć go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Świeży tatuaż jest otwartą raną, którą należy chronić przed zanieczyszczeniem. Po umyciu, osuszeniu i posmarowaniu specjalną maścią, owijamy tatuaż folią spożywczą. Folii nie nosimy jednak dłużej niż 3 godziny. Po tym czasie trzeba powtórzyć wszystkie wymienione czynności (mycie, osuszanie i smarowanie) i nałożyć nową folię. Natomiast jeżeli przebywamy w domu, smarujemy tatuaż cienką warstwą maści i pozostawiamy bez folii, aby skóra mogła oddychać. Wtedy tatuaż będzie szybciej się goił. Ponadto najlepiej przez miesiąc po zrobieniu tatuażu nie korzystać z basenów, saun, nie opalać się i nie uprawiać sportów kontaktowych. W lecie zalecane jest używanie ochronnych kremów z wysokim filtrem (SPF 50) i w miarę możliwości osłanianie tatuażu ubraniem. Można też stosować krem kupiony w salonie tatuażu. Moczenie tatuażu utrudnia cały proces gojenia, dlatego przez 2-3 tygodnie należy unikać długich kąpieli. 

gojenie tatuażu

Co warto wiedzieć o procesie gojenia się tatuażu?

Świeży tatuaż to otwarta rana, z której sączy się osocze, by ułatwić proces regeneracji skóry. Okolica może być zaczerwieniona, lekko posiniaczona i wypukła. Te objawy są całkowicie normalne i będą się stopniowo zmniejszać każdego dnia. Powoli zacznie pojawiać się świąd. Tak jak każdy proces gojenia skóry swędzi, tak samo gojący się tatuaż powoduje tą nieco irytująca dolegliwość. Wówczas bardzo ważne jest, aby go nie drapać oraz nie zdrapywać malutkich strupków, gdyż w ten sposób można uszkodzić fragment wzoru. Wiele osób uważa ten czas za najgorszy. Swędzenie trwa, dopóki nie złuszczy się cały martwy naskórek, a strupki same nie odpadną. Jedynym dozwolonym ratunkiem jest regularne nawilżanie wytatuowanego miejsca (kilka razy dziennie). Ewentualnie można zmniejszyć dokuczliwe objawy, robiąc zimne okłady (przykładamy kostki lodu lub schłodzony kompres żelowy zawinięty w czystą bawełnianą ściereczkę). Pod koniec etapu gojenia tatuażu zauważymy dużo złuszczonego naskórka. Nie odrywamy go, gdyż istnieje ryzyko, że podczas tej czynności zerwiemy głębsze warstwy skóry wraz z tuszem. Pozwalamy naskórkowi odpaść, gdy będzie gotowy. Po ukończeniu procesu gojenia mglista warstwa zniknie i tatuaż ujawni się w pełnej krasie. Po wygojeniu się tatuażu w dalszym ciągu warto pamiętać o ochronie przed słońcem, aby wzór na długo pozostał wyraźny i nie stracił koloru.

ile goi się tatuaż

Które objawy powinny nas zaniepokoić?

Wiemy już, ile czasu goi się tatuaż i jak wyglądają kolejne etapy tego procesu. Jeżeli wszystko przebiega zgodnie z opisem, to nie ma się czym martwić… ale co zrobić, gdy tatuaż nie chce się goić? Jeżeli to nasz pierwszy w życiu tatuaż i nie mamy pewności, czy skóra goi się prawidłowo, możemy udać się do salonu tatuażu. Tatuażysta nie jest lekarzem, ale potrafi odróżnić niepokojące objawy od oznak prawidłowego gojenia. Jeżeli wszystko będzie dobrze, możemy kupić w salonie profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji tatuażu, aby usprawnić proces gojenia. Jeżeli jednak nadal odczuwamy ból, miejsce tatuażu jest bardzo wrażliwe na dotyk, pojawia się wysypka lub ze skóry wypływa ropa, albo mamy gorączkę, należy udać się do lekarza.

Umów wizytę!

Profesjonalne studio tatuaży zaprasza wszystkich zainteresowanych na konultację oraz wykonanie Twojego wymarzonego tautażu. Wybierz studio, które od lat zdobywa uznanie na świecie!
Umów wiztę

Kup Voucher

Zrób prezent swoim bliskim i podaruj im Voucher na tatuaż w najbardziej renomowanym studio tatuażu w kraju.
Voucher na tatuażKup Voucher
Kategoria:

Bezpłatne konsultacje twojego projektu. Umów termin!

Umów się na konsultację