Najczęściej to pytanie zadają sobie osoby, które nie mają na swoim ciele jeszcze żadnego tatuażu, lecz czują, że nadszedł właściwy czas, aby go zrobić. Bywa też tak, że osoby już wytatuowane odczuwają „niedobór tuszu we krwi” i chcą zaspokoić swoje pragnienie jakimś nowym nabytkiem. Ten post kierowany jest do obu grup, którym przyświeca jeden cel – zrobić nowy tatuaż, i mają ten sam problem – nie wiedzą, jaki tatuaż wybrać.
Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ozdabiania ciała tatuażami, zazwyczaj dzielą się na te, które od dawna mają już wzór, pomysł, a nawet cały rękaw w głowie lub na takie, które wiedzą, że chcą go mieć, ale nie mają zupełnie na niego pomysłu. Podpowiadamy, czym się kierować w takiej sytuacji.
Może was to zdziwić, ale powinniście zacząć od wyboru miejsca na ciele. Tak, to gdzie zdecydujecie się zrobić pierwszą dziarę, pozwoli wam później podjąć decyzję o wzorze, który tam zrobicie. Proponujemy zacząć bez szaleństw i nie tatuować najbardziej widocznych miejsc jak: szyja, kark, dłoń, lub nawet przedramię. Na takie miejsca też przyjdzie pora, jeśli złapiecie bakcyla, a jeśli będzie zupełnie odwrotnie, to jeden tatuaż w mniej odkrytym miejscu nigdy nie przejdzie do szufladki „Czego żałuje w życiu”.
Następna sprawa to przyjrzyjcie się, jak to miejsce wygląda, czy jest to płaska powierzchnia, jak: plecy, brzuch, klatka piersiowa, które podczas ruchu nie zmieniają zbytnio swojego kształtu. W takich miejscach najlepiej tatuować duże symetryczne projekty, wzory ze skrzydłami, geometrię, samochody, krajobrazy itp. Zobrazujemy to na przykładzie ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Wyobraźcie sobie taki wzór na środku klatki piersiowej, a teraz przenieście go na przedramię. Widzicie jak, skrzydła owinęły się wokół waszej ręki, a orzeł na pierwszy rzut oka wygląda jak potwór z dziobem?
Tego właśnie musicie unikać. Dodatkowo pamiętajcie, że w niektórych miejscach skóra ciągle pracuje i tatuowanie tam np. portretu lub geometrycznych, perfekcyjnych linii raczej mija się z waszym pierwotnym zamierzeniem.
Jeżeli jesteście jednak w tej grupie z gotowym pomysłem — to najlepiej pozwólcie, aby umiejscowienie waszego projektu doradził wam tatuator, który weźmie pod uwagę wasze sugestie, lub też szybko udowodni wam, że wasza propozycja to nie jest najlepszy wybór.
Często wybieranym motywem na pierwszy tatuaż jest napis. To bardzo bezpieczny pomysł, ponieważ znaczenie, które z niego płynie w jakiś sposób utożsamia się właścicielem. Napisy mają za zadanie manifestować zasady, jakimi kierujecie się w życiu, służą jako amulety, które dają szczęście, chronią nas lub są to słowa, które głęboko zwiążą się z życiem danej osoby.
W tym wypadku ważne jest dobranie odpowiedniego kroju pisma, sprawdzenie ortografii, aby nie wkradł się jakiś błąd oraz ZNOWU dobre umiejscowienie. Kolejny raz wyobraźcie sobie napis, wykonany WZDŁUŻ ręki. Niby delikatny tatuaż, ale tak naprawdę zabrał całą długość lub nawet stronę tej części ciała. Bardzo ciężko jest później połączyć taki wzór z innym tatuażem, a jeszcze trudniej zakryć. Cover up zazwyczaj musi być większy dwukrotnie od starego tatuażu, aby dobrze wpasował się w nowy tatuaż.
Z drugiej strony, kiedy nie chcesz go niczym przykrywać, ale naszła Cię ochota na zrobienie czegoś więcej na tej samej ręce, bardzo ciężko jest dopasować coś, aby zachować spójność. Lepiej nie ryzykować. Tatuaże napisy umieszczajmy w takich miejscach, aby zawsze mogły pozostać one samodzielną ozdobą.
Często wykorzystywanym sposobem jest tatuowanie sobie czegoś, co oprócz walorów wizualnych niesie za sobą jakąś wartość. W końcu nasz dożywotni malunek będzie nas w jakiś sposób dookreślał, więc warto wytatuować sobie wzór, w którego moc będziemy wierzyć.
Tym razem za przykład może nam posłużyć tatuaż kotwica. Element, który unieruchamia statek na wodzie, ale czy tylko?
To jeden z najpopularniejszych symboli nadziei, stabilizacji, pewności siebie, męstwa oraz tęsknoty. Niekoniecznie trzeba być marynarzem, aby wytatuować sobie taki wzór. Wystarczy wierzyć w to, co on oznacza, co się kryje pod symbolem i czy jest zgodny z naszą naturą.
Osoby, które mają już tatuaż, ale szukają pomysłu, aby go rozbudować, aby stał się spójną całością, również często szukają inspiracji w znaczeniach i starają się, aby przy czaszce, lesie, wilku i innych mrocznych rzeczach nie pojawiła się nagle kolorowa tęcza. W tym wypadku dobrym sposobem jest również szukać bliskoznacznych motywów.
Nie ważne, czy chcesz zrobić sobie pierwszy tatuaż, czy kolejny, jeżeli nie masz pomysłu, to nie szukaj go w panującej modzie, na ciele u znajomych lub w sieci. Oczywiście tam znajdziesz inspiracje, ale finalny projekt niech będzie zgodny z tobą i z twoimi przekonaniami. Niech trafia w Twój gust, a nie w gust koleżanki, czy kolegi.
Ostatnim i chyba najważniejszym punktem, jaki wybrać tatuaż jest to, aby był on przemyślany. Nie rób tatuażu pod wpływem impulsu. A to, że Twój tatuator ma odległe terminy, potraktuj jako korzyść, dla Twojej decyzji, która będzie miała czas dojrzeć, a pomysł lub inspo się opatrzyć. A jeżeli nie możesz nigdzie znaleźć, czegoś, co coś troszkę pasowałoby do twojego pomysłu, idź śmiało do tatuażysty, którego styl akceptujesz i poproś go o urzeczywistnienie swoich marzeń. Enjoy!
Masz już projekt swojego tatuażu? To teraz czas na to: jak przygotować się do tatuażu.
Czekamy na Ciebie w całej Polsce:
Studio tatuażu Katowice
Studio tatuażu Warszawa
Studio tatuażu Kraków
Studio tatuażu Gdańsk
Studio tatuażu Wrocław
Studio tatuażu Bielsko – Biała