Tatuaże cieszą się ogromną popularnością – coraz więcej osób, pragnie w ten sposób przyozdobić swoje ciało, wyrazić emocje, upodobania czy wskazać swój kierunek myślenia. Liczba dostępnych wzorów jest ogromna – nic zatem dziwnego, że wybór właściwego jest trudny. Jednym z ciekawszych i popularniejszych wzorów jest mandala – cieszy się on uznaniem nie tylko wśród młodzieży, ale też dorosłych. Czym jest wspomniany symbol i jakie ma znaczenie? Wyjaśniamy.
Tatuaż mandala cieszy się ogromną popularnością. Planując jego wykonanie, warto pamiętać o tym, że może przybrać on różne kolory i detale – ich ogólny kształt jest jednak zawsze do siebie zbliżony. Przypomina bowiem koło bądź też koła wpisane w kwadrat. W ich wnętrzu znajduje się starannie wykonany motyw, najczęściej przybierający postać fraktala.
Jak już wspomniano, tatuaż ten może występować w wielu odmianach i wariacjach. W wersji buddyjskiej stanowi on połączenie koła i kwadratu. Te pierwsze symbolizują niebo, transcendencję i nieskończoność, a z kolei kwadrat strefę immanencji. Wspomniane elementy są połączone przez punkt centralny – ten z kolei oznacza początek, jak i koniec całego układu graficznego.
Co więcej – tatuaże mandala mogą pełnić funkcje oczyszczające czy też wzmacniające poszczególne obszary życia. Ich głównym celem jest wprowadzenie harmonii i porządku i zastąpienie nimi chaosu. W efekcie wykazują pozytywne działanie zarówno na psychikę człowieka, jak i jego kondycję fizyczną.
Tatuaż mandala wielu kojarzy się z religią, kościołami czy salami modlitw. Były one już malowane przez starożytnych mnichów, jeszcze zanim pojawiły się w sztuce hinduskiej, buddyjskiej czy chrześcijańskiej religii. W hinduizmie można je spotkać jako element dekoracji pokoju modlitw i medytacji – wyznawcy tej religii wierzą, że pozwala się ona skupić. W buddyzmie również odgrywają ważną rolę w medytacji i rytuałach. Z kolei w chrześcijańskich kościołach mandale można było spotkać w rozetach w oknach witrażowych.
Rozkwitający kształt tatuażu mandali wielu przypomina kwiat. W takim połączeniu symbolizuje on kobiecość i rodzące się życie. Kształt ten ma jednak wiele innych znaczeń, od wzrostu, aż po odrodzenie. Ich piękna grafika zapiera dech w piersiach, ale to religijne i duchowe spojrzenia sprawiają, że ma ona głębsze znaczenie.
Najczęściej tatuuje się je w czerni – taki minimalizm doskonale prezentuje szczegóły ornamentyki. Zdarzają się jednak osoby, które wzbogacają je o kolory – wówczas warto dokładnie przeanalizować wybraną barwę, ponieważ ma ona ogromne znaczenie – pokazuje, co jest w danym momencie życia najważniejsze dla człowieka. Zgodnie z przyjętymi zasadami poszczególne barwy oznaczają:
Planując wykonanie tatuażu mandala, warto dokładnie rozważyć miejsce nie tylko ze względu na jej znaczenie, ale również na uzyskany efekt. Specjaliści twierdzą, że najlepszymi obszarami ciała są klatka piersiowa i plecy – dzięki ich płaskiej i dużej powierzchni, tatuaż mandala nie zmienia swojego kształtu. Z uwagi na to, iż jest rysowana i oglądana z przodu, pozwala skupić się na detalach. Można ją również wykonać na ramieniu czy na nodze – w każdym tym obszarze będzie jednak inaczej się prezentował. Inna perspektywa patrzenia na niego sprawi, że będzie ukazywał inną liczbę detali, inną głębię czy kontur.