Mandala tatuaż. Znaczenie i symbolika

Umów się na konsultację
mandala tatuaż

Tatuaże cieszą się ogromną popularnością – coraz więcej osób, pragnie w ten sposób przyozdobić swoje ciało, wyrazić emocje, upodobania czy wskazać swój kierunek myślenia. Liczba dostępnych wzorów jest ogromna – nic zatem dziwnego, że wybór właściwego jest trudny. Jednym z ciekawszych i popularniejszych wzorów jest mandala – cieszy się on uznaniem nie tylko wśród młodzieży, ale też dorosłych. Czym jest wspomniany symbol i jakie ma znaczenie? Wyjaśniamy.

Mandala tatuaż – charakterystyka

Tatuaż mandala cieszy się ogromną popularnością. Planując jego wykonanie, warto pamiętać o tym, że może przybrać on różne kolory i detale – ich ogólny kształt jest jednak zawsze do siebie zbliżony. Przypomina bowiem koło bądź też koła wpisane w kwadrat. W ich wnętrzu znajduje się starannie wykonany motyw, najczęściej przybierający postać fraktala.

Jak już wspomniano, tatuaż ten może występować w wielu odmianach i wariacjach. W wersji buddyjskiej stanowi on połączenie koła i kwadratu. Te pierwsze symbolizują niebo, transcendencję i nieskończoność, a z kolei kwadrat strefę immanencji. Wspomniane elementy są połączone przez punkt centralny – ten z kolei oznacza początek, jak i koniec całego układu graficznego.

Co więcej – tatuaże mandala mogą pełnić funkcje oczyszczające czy też wzmacniające poszczególne obszary życia. Ich głównym celem jest wprowadzenie harmonii i porządku i zastąpienie nimi chaosu. W efekcie wykazują pozytywne działanie zarówno na psychikę człowieka, jak i jego kondycję fizyczną.

mandala tatuaż znaczenie

Historia tatuaży z mandalą

Tatuaż mandala wielu kojarzy się z religią, kościołami czy salami modlitw. Były one już malowane przez starożytnych mnichów, jeszcze zanim pojawiły się w sztuce hinduskiej, buddyjskiej czy chrześcijańskiej religii. W hinduizmie można je spotkać jako element dekoracji pokoju modlitw i medytacji – wyznawcy tej religii wierzą, że pozwala się ona skupić. W buddyzmie również odgrywają ważną rolę w medytacji i rytuałach. Z kolei w chrześcijańskich kościołach mandale można było spotkać w rozetach w oknach witrażowych.

Co oznacza tatuaż mandala?

Rozkwitający kształt tatuażu mandali wielu przypomina kwiat. W takim połączeniu symbolizuje on kobiecość i rodzące się życie. Kształt ten ma jednak wiele innych znaczeń, od wzrostu, aż po odrodzenie. Ich piękna grafika zapiera dech w piersiach, ale to religijne i duchowe spojrzenia sprawiają, że ma ona głębsze znaczenie.

Najczęściej tatuuje się je w czerni – taki minimalizm doskonale prezentuje szczegóły ornamentyki. Zdarzają się jednak osoby, które wzbogacają je o kolory – wówczas warto dokładnie przeanalizować wybraną barwę, ponieważ ma ona ogromne znaczenie – pokazuje, co jest w danym momencie życia najważniejsze dla człowieka. Zgodnie z przyjętymi zasadami poszczególne barwy oznaczają:

  • żółty – pogodę ducha, radość, zadowolenie,
  • pomarańczowy – odwagę, siłę, młodość, serdeczność,
  • czerwony – miłość, wiarę, wytrwałość,
  • różowy – wrażliwość, kobiecość, delikatność,
  • niebieski – spokój, pewność siebie, wierność,
  • morski – przyjaźń, pomysłowość, humor,
  • zielony – nadzieję, wytrzymałość, zdrowie,
  • czarny – honor, dumę, godność,
  • biały – czystość, niewinność, doskonałość.

Gdzie wykonać tatuaż mandala?

Planując wykonanie tatuażu mandala, warto dokładnie rozważyć miejsce nie tylko ze względu na jej znaczenie, ale również na uzyskany efekt. Specjaliści twierdzą, że najlepszymi obszarami ciała są klatka piersiowa i plecy – dzięki ich płaskiej i dużej powierzchni, tatuaż mandala nie zmienia swojego kształtu. Z uwagi na to, iż jest rysowana i oglądana z przodu, pozwala skupić się na detalach. Można ją również wykonać na ramieniu czy na nodze – w każdym tym obszarze będzie jednak inaczej się prezentował. Inna perspektywa patrzenia na niego sprawi, że będzie ukazywał inną liczbę detali, inną głębię czy kontur.

Umów wizytę!

Profesjonalne studio tatuaży zaprasza wszystkich zainteresowanych na konultację oraz wykonanie Twojego wymarzonego tautażu. Wybierz studio, które od lat zdobywa uznanie na świecie!
Umów wiztę

Kup Voucher

Zrób prezent swoim bliskim i podaruj im Voucher na tatuaż w najbardziej renomowanym studio tatuażu w kraju.
Voucher na tatuażKup Voucher
Kategoria:

Bezpłatne konsultacje twojego projektu. Umów termin!

Umów się na konsultację