Mariusz „Demon” Dzwonek bez wątpienia wie, co to znaczy wcielać swoje pasje w życie. Wraz z Sebastianem Flaszą założyli w 1993 roku kapelę rockową o nazwie „Frontside”, a miłość do tatuażu zaowocowała w 2012 roku wspólnym otwarciem polskiego oddziału Rock’n’Roll Tattoo w Katowicach.
Tatuaże i rock and roll od zawsze szły ze sobą w parze. To właśnie w tej subkulturze wyrosła moda na tatuowanie swojego ciała. Mariusz, który od lat należy do tego świata i zna go od podszewki, wcielił się w prowadzącego i stworzył program telewizyjny „Rock’n’Roll po Polsku”, przedstawiający zjawisko tatuażu w naszym kraju na podstawie przybliżenia kwestii środowiskowych.
Materiał ukazuje całą subkulturę tatuażu w Polsce, a przeprowadzone rozmowy z tatuatorami, ludźmi spotkanymi na konwencie oraz prawdziwymi entuzjastami ozdabiania swojego ciała, ukazują nam obraz tego, jak wielkie zmiany zaszły na przełomie 20 lat w sztuce tatuażu.
Reportaż przedstawia w bardzo ciekawy i częściowo fabularyzowany sposób, ewoluowanie wąskiej grupy miłośników tatuażu (z okresu początków tatuażu w Polsce) aż do momentu, gdzie tatuowanie jest tak popularne i ogólnodostępne, że ludzie zaczęli tatuować się często pod wpływem impulsu lub panującej mody.
Bohaterowie dokumentu przybliżają nam czasy, w których tatuowanie było popularne tylko w małych kręgach. Dwie grupy kulturowe najbardziej można w tamtym czasach związać z rozwojem popularyzacji tatuowania w Polsce. Była to bardzo wąska grupa muzyków, żyjąca według własnych zasad, tworząca swoją własną punkową subkulturę, oraz ludzie osadzeni w więzieniach, którzy tatuowali się według własnych reguł oraz znaczeń, aby móc demonstrować swoje poglądy i przynależność do danej grupy.
Skazanych i tych zamkniętych w studiach muzycznych łączyła ta sama chęć wyrażenia siebie poprzez tatuaż, zaznaczenia swojej odmienności i nieodparta chęć walki z systemem z tym, co z góry uznaje się za nieodpowiednie.
Na początku lat 90. w Polsce były zaledwie 3 salony tatuażu, a najczęściej tatuowanym stylem był styl orientalny. Smoki, ryby koi, wschodni wojownicy. Bardzo modne było również tatuowanie sobie tribali, patriotycznych symboli oraz sentencji chińskich. Ludzie przychodzili do salonu i wybierali wzory z dostępnego wzornika, bardzo rzadko zdarzało się, aby ktoś przyszedł z własnym projektem. I nawet przy tak małym wyborze ludzie tatuowali się nie tylko po to, aby mieć tatuaż, lecz po to, aby coś nim przekazać. Zawsze stała za tym jakaś historia. Wybrany wzór zazwyczaj był powiązany z wydarzeniami z życia, przekazywał jakąś prawdę lub symbolizował jakąś idee.
Reportaż, chociaż nakręcony dopiero 5 lat temu uświadamia, jak ogromne zmiany zaszły na przestrzeni tych kilku lat na polskiej scenie tatuażu. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów dziarania.
Rock’n’Roll Tattoo nie zwalnia tempa i wychodzi poza progi swoich salonów i oprócz ozdabiania waszych ciał poszerza wiedzę oraz świadomość na temat tej kontrowersyjnej sztuki.
W 2018 roku Mariusz „Demon” wcielił się w rolę eksperta z zakresu tatuażu i modyfikacji ciała. W programie telewizyjnym Karoliny Gilon „Druga Twarz” telewizji TTV razem ze stylistką Malwiną Wędzikowską, fotografem Marcinem Tyszką, fryzjerem gwiazd Łukaszem Urbańskim pomagali ujarzmić nietypowy i kontrowersyjny wygląd uczestników i pomoc im w znalezieniu dla nich złotego środka.
Odcinki z Mariuszem możecie znaleźć na Player.pl.
A jeśli wasza ciekawość nadal nie zostanie zaspokojona, to dajemy wam możliwość, aby zgłębić wiedzę o tym, jak na co dzień wygląda praca tatuatora, jak wygląda etap przygotowań oraz sam proces tatuowania w naszych studiach – ilość pytań jest tutaj nieograniczona!
Zapraszamy Was na organizowane przez nas seminaria tatuatorskie w studiach Rock N Roll, na których zdradzamy szczegóły pracy tatuatora od kulis.