Tatuaż kruk. Znaczenie i symbolika

Tatuaże zwierzęce mają bardzo złożoną symbolikę. W rzeczywistości jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już od czasów starożytnych pełniły one funkcje totemiczne. Zgodnie z wierzeniami, posiadacz zwierzęcego tatuażu może liczyć na duchowe wsparcie wytatuowanego stworzenia. Częstym motywem na tatuaż zwierzęcy są ptaki. Jednym z nich jest tatuaż kruk, który pasuje zarówno do kobiety, jak i mężczyzny, pozostawia nam również swobodę odnośnie swojej wielkości. Jednak co kryje się pod symbolem czarnego ptaka?

Kruk – symbolika tatuażu

Kruk przez swój charakterystyczny, całkowicie czarny wygląd zwykle w pierwszym odczuciu kojarzy nam się ze złem, zwiastunem nieszczęścia i niebezpieczeństwa. Posiada on jednak bardziej złożoną symbolikę. Czarny ptak stawiany jest bowiem zarówno po złej, jak i dobrej stronie, często pośrednicząc też między światem żywych i umarłych. W związku z tym to, co oznacza kruk tatuaż, zależy od przekonań osoby, która się na niego zdecyduje.

W mitologii zarówno Greków, jak i Rzymian kruki uznawane były za symbol słońca i mądrości. Podobnie rdzenni mieszkańcy Ameryki sądzili, że kruki są odpowiedzialne za przynoszenie światła na ziemię. Zadanie to miało stanowić równowagę dla ich całkowicie czarnego wyglądu. Z kolei w nordyckich mitach posiadaczem kruków był najważniejszy bóg i wszechojciec — Odyn. Dwa ptaki — Huginn i Muninn, które można przetłumaczyć jako Myśl i Pamięć, pomagały mu w zbieraniu informacji o tym, co dzieje się poza Asgardem, czyli królestwem bogów.

Kruk występuje również w religiach monoteistycznych. W Biblii ukazany został jako stworzenie nieczyste. Mojżesz ustanowił prawo, które zabraniało spożywać tych zwierząt. Czarny ptak pojawił się również w Księdze Rodzaju, gdzie został on wysłany w poszukiwaniu suchej ziemi, jednak nie powrócił. Przeciwstawiony jest on tutaj gołębicy, która przyniosła Noemu gałązkę oliwną — symbol pojednania z Bogiem. Temat kruków poruszył też święty Golowin, który twierdził, że w Raju kruki miały piękne, wielokolorowe skrzydła, lecz po wygnaniu z Raju Adama i Ewy, kruki zaczęły jeść padlinę, dlatego ich pióra stały się czarne. U krańca czasu kruki znajdą ponownie swoje piękno i będą śpiewać w harmonii, chwaląc Boga.

Z kolei w Koranie w historii opowiadającej jak Kain zabił Abla, kruk pokazał mordercy, jak powinien pochować ciało. Kain zauważył dwa kruki, jeden był zakopywany przez drugiego w ziemi. Była to wiadomość przesłana przez Boga, by w identyczny sposób postąpił ze swoim bratem, ponieważ w ten sposób pochowa jego ciało z godnością.

kruk tatuaż znaczenie

Kruk tatuaż – co oznacza jako zwierzę mocy?

Zwierzę mocy to rodzaj energii, która wspiera nas w życiowej wędrówce,  oferując nowe siły oraz świeże spojrzenie na nurtujące nas problemy. Koncepcja ta występuje w różnych kulturach. Według przekazów kultur o charakterze szamańskim, czyli np. według rdzennych Amerykanów, w momencie narodzin towarzyszy nam energia jednego ze zwierząt, które staje się naszym zwierzęciem totemowym. Zwierzę to jest symbolem drogi, jaką nasza dusza wybrała na to wcielenie. Według tej teorii w naszym życiu mogą pojawiać się jednak różne zwierzęta wspierające nas swoją energią, tą, której najbardziej potrzebujemy. Zwierzę mocy to koncepcja obecna również w zachodnim spirytualizmie. Tutaj jednak uważa się, że nasze zwierzę pojawia się w odpowiednim momencie życia i symbolizuje lub zwiastuje określone rzeczy. Jeżeli więc zdecydujemy się na tatuaż kruk, ponieważ jest on naszym zwierzęciem mocy, to czego możemy się przez to dowiedzieć o sobie?

Dla kogo tatuaż kruk?

Osoby, których totemem jest kruk, mogą nauczyć nas przede wszystkim mądrości, bystrości i spostrzegawczości, a także dochowywania sekretów. Ludzie ci nie lubią samotności, ale są bardzo wybredni w doborze znajomych i przyjaciół. Lubią towarzystwo sobie podobnych i szkoda im tracić czas na bezsensowne, nic niewnoszące do ich życia znajomości. Są to osoby niezwykle lojalne, oddane i na wzór monogamicznych kruków bardzo wierne.

Tatuaż kruk pasuje też do człowieka związanego w jakiś sposób z mistycyzmem, magią lub inną wiedzą tajemną. W jeszcze innym znaczeniu realistyczny tatuaż ptaka może on znaleźć się na ramieniu człowieka, który nie potrafi bądź zwyczajnie nie może pogodzić się z trudnymi wydarzeniami ze swojej przeszłości. Kruk staje wówczas na straży serca takiej osoby, nieustannie przypominając o bólu lub stracie.