Tatuaż krzyż. Znaczenie i symbolika

Umów się na konsultację
tatuaż krzyż

Krzyż to powszechnie wybierany motyw tatuażu. Ten wzięty symbol cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn — niezależnie od wieku czy pochodzenia. To masowe zainteresowanie od dekad spowodowane jest niezmiernie bogatą i różnorodną symboliką w wielu kulturach, jak i modą na nieco kontrowersyjne ozdabianie ciała.

Jeśli postanowiliśmy zrobić sobie tatuaż w kształcie krzyża, to wskazane jest dowiedzieć się jak najwięcej o jego symbolice.

Co oznacza tatuaż krzyż?

Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe. Im bardziej interesujemy się tym, jakie znaczenie niesie ze sobą dany krzyż (wszak jego „odmian” jest wiele), tym trudniej dokonać nam wyboru. W gruncie rzeczy istnieje około 400 rodzajów krzyży, co daje duże pole do wyboru tatuażu. Ponadto, jak powszechnie wiadomo, symbolika może mieć ogromną wagę. Dlatego jeśli zastanawiasz się, co oznacza tatuaż krzyż, musisz wiedzieć, że wymieniany jest m.in. jako symbol siły, odwagi, dziedzictwa rodzinnego, dziedzictwa kulturowego, znak kultury celtyckiej czy egipskiej, ale także jako symbol poświęcenia, honoru i śmierci. Oprócz tego może odzwierciedlać uduchowione życie. Jak zatem wybrać odpowiedni tatuaż krzyż dla siebie? Przede wszystkim pamiętaj, że wiele zależy od naszego typu osobowości. Związek między cechami charakteru a naszą indywidualną energią to elementy, które nadadzą tatuażowi spersonalizowany profil.

Który z tatuaży krzyży wybrać?

Krzyż jako symbol chrześcijaństwa to identyfikator oczywistych skojarzeń: niewątpliwie jest manifestacją wiary. Znaczenie tatuażu krzyża konsoliduje się na religijnym znaczeniu śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Może być zatem symbolem przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej, ale i znakiem poświęcenia się czemuś. Z kolei czteroramienny krzyż wpisany w okrąg jest związany z kulturą celtycką. Krzyż taki odzwierciedla nierozłączność ciała i ducha, ale może być także symbolem cykliczności natury. Co oznacza tatuaż krzyż równoboczny? Inaczej nazywany krzyżem greckim, ma dokładnie wyjaśnioną symbolikę. Znak ten określa niebiosa i związany jest z kultem słońca. Na tatuaż z krzyżem greckim decydują się osoby, którym bliska jest kultura starożytna.

tatuaż krzyż znaczenie

Tatuaż krzyż z podziałem na płeć?

Każdy salon tatuażu wie, że niektóre tatuaże są częściej wybierane przez kobiety, na część zaś decydują się wyłącznie mężczyźni. I tak popularnym tatuażem krzyżem damskim jest np. znak krzyża egipskiego („anch”). Być może z tego powodu przypisuje się mu symbolikę życia. Wzór z krzyżem Anch wyraża także silne relacje, może być więc także odzwierciedleniem związku kobiety i mężczyzny. Jeśli zaś o mężczyzn chodzi — tutaj ciężko powiedzieć czym sugerują się w doborze tego specyficznego zdobienia. Czasem decyzja o tatuażu krzyżu wynika z silnej przynależności do wiary chrześcijańskiej, czasem — z przypisaniem do którejś z grup społecznych.

Jak dużą wagę odgrywa umiejscowienie tatuażu krzyża na naszym ciele?

Tatuaż zostaje z nami na całe życie, dlatego warto wziąć pod uwagę, gdzie go umieścimy. Z racji tego, że zarówno krzyż na karku, jak i tatuaż krzyż na palcu ma znaczenie, przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nie tylko nad symboliką, ale i nad estetyką znaku. Ten pierwszy może sugerować o osobie podążającej własnymi ścieżkami, niepodporządkowującej się nowoczesnym trendom. Z kolei widoczny często u kobiet krzyż na palcu symbolizuje pamięć — o bliskich lub zmarłych, których szczególnie ceniliśmy.

Jeśli jednak wciąż nie macie sprecyzowanej propozycji tatuażu w postaci krzyża, to pamiętajcie, że w każdym salonie tatuażu pracuje zespół profesjonalnych konsultantów, którzy z pewnością pomogą w wyborze tego szczególnego znaku.

Umów wizytę!

Profesjonalne studio tatuaży zaprasza wszystkich zainteresowanych na konultację oraz wykonanie Twojego wymarzonego tautażu. Wybierz studio, które od lat zdobywa uznanie na świecie!
Umów wiztę

Kup Voucher

Zrób prezent swoim bliskim i podaruj im Voucher na tatuaż w najbardziej renomowanym studio tatuażu w kraju.
Voucher na tatuażKup Voucher
Kategoria:

Bezpłatne konsultacje twojego projektu. Umów termin!

Umów się na konsultację