Tatuaż wilk. Znaczenie i symbolika

Miłośnicy tatuażu dzielą się na dwa obozy. Dla pierwszych tatuaż musi mieć znaczenie i przesłanie. Jeśli nie utożsamiają się oni z wybranym wzorem lub nie jest on symbol ich przeżyć, przemyśleń, przekonań lub pragnień, po prostu nie wyobrażają sobie patrzeć codziennie na zwykły ładny obrazek. Dla drugich to jedynie ozdoba. Musi być ładny, profesjonalnie wykonany i dostosowany do ich stylu. 

Kto ma rację? Nie nam to osądzać. Każdy ma swój gust, swoje zdanie i to jego indywidualna sprawa. Skupimy się jednak na symbolice jednego z najpopularniejszych wzorów w ostatnich sezonach, czyli na motywie wilka. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa posiadaczy lub tatuatorów, chętnie wybiera ten uniwersalny symbol. Czy ma on jednak konkretne znaczenie? Tak i to nie jedno! Jeśli chcesz dowiedzieć się, co oznacza Twój tatuaż z wilkiem, sprawdź przygotowany przez nas materiał. 

Mitologia cały czas obecna

Wilk w obecnych czasach kojarzony jest zazwyczaj ze złem, agresją i negatywnymi cechami. Stało się tak za sprawą rozwoju chrześcijaństwa, gdyż przestawiany jest on jako symbol herezji i grzechu. Nie zawsze jednak tak było. W starożytnym Rzymie wilk był symbolem Boga Wojny Marsa. Pojawienie się wilka przed bitwą oznaczało zwycięstwo. 

Oprócz ww. mitologii starożytnego Rzymu, wilk pojawia się również w starożytnej Grecji, w kulturze nordyckiej, słowiańskiej, czy nawet japońskiej (gdzie czczony był aż do XIX wieku). Praktycznie zawsze symbolizował on waleczność, zwycięstwo, wierność, dobro i honor. Nic zatem dziwnego, że do dziś, wilka można znaleźć w wielu herbach, godłach, flagach, czy symbolach wojskowych. 

dotwork wro 4Tatuaż czarno szary

Symbol zapisany w rodzaju wilka

Umiejscowienie wilka nie ma większego znaczenia. Styl i kolorystyka to także kwestia gustu. Okazuje się jednak, że jego rodzaj może symbolizować coś zupełnie innego, niż podejrzewaliśmy w trakcie tatuowania. Do chętnie wybierany wzorów możemy zaliczyć m.in.:

  • Wilk – doskonale sprawdzi się u osobowości, które mogą stać się przyjacielem wśród wrogów i wrogiem wśród przyjaciół. Pasuje do wojowniczych charakterów, które nie przyjmują klęski i walczą do końca.
  • Wilk wyjący do księżyca – wybór samotności i świadome odseparowanie od reszty społeczeństwa. 
  • Wilk z ognistymi oczami – postać charakteryzująca się ogromną potęgą w czarnej magii. Zdolny m.in. do przekształcenia twojego ciała fizycznego w bliźniaka astralnego.
  • Skaczący wilk – symbol przezwyciężenia barier i wewnętrznej potęgi. Idealny wzór dla osób odważnych, które stale szukają mocniejszych wrażeń i bodźców.
  • Wilk stojący wewnątrz płomieni pożaru – symbol demona mogącego wywołać i oswoić złowrogie stworzenia.
  • Biegnący wilk – jeśli kochasz sporty ekstremalne, ryzyko i szybkość, ten wzór jest stworzony dla Ciebie. Oprócz tego może oznaczać mściwość i gotowości do zniszczenia wszystkiego, co jest w stanie odciągnąć cię od realizacji planów. Motyw dla osób zdeterminowanych, które są gotowe iść po trupach do celu.
  • Wilk z watahą – pasować będzie do osób chcących przedstawić innym swoje dowództwo i pragnących chronić najdroższych.
  • Wilk pokazujący zęby – symbol nieugiętości, odwagi i męstwa.
  • Wilczyca – sprawiedliwość i ostateczność wierności. Przedstawia posiadaczy jako osoby poszukujące prawdziwej wolności.

Były tribale, gotyckie napisy, polinezyjskie wzory i lasy. Obecnie modne są wilki. Można powiedzieć, że jest to najrozsądniejszy wybór. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli tatuaż przestanie mieć dla nas znaczenie, nie znudzi się i można go elegancko wkomponować w większy projekt, np. rękaw, nogawkę lub plecy. Pamiętaj jednak, by nie ulegać modzie, ponieważ trendy szybko przeminą, a tatuaż pozostanie z tobą o wiele dłużej. Niech to będzie przemyślana i świadoma decyzja.