Tatuaż kotwica. Znaczenie i symbolika tatuażu z kotwicą

Umów się na konsultację
Tatuaż kotwica

Planujesz wykonanie nowej dziary i zastanawiasz się, co oznacza tatuaż kotwica? Ten wzór może być nośnikiem różnych znaczeń i ukrytych treści. Wyjaśniamy, jakie ma znaczenie tatuaż z kotwicą.

Co oznacza kotwica?

Decydując się na tatuaż, często kierujemy się głównie walorami estetycznymi wzoru i oczywiście własnym stylem, jednak przed zrobieniem sobie tatuażu, takiego jak na przykład kotwica, warto dokładnie sprawdzić, co oznacza dany symbol. Kotwica to popularny motyw, który ma bogatą historię i symbolikę. Ten wzór można interpretować na wiele sposobów.

Tatuaż z kotwicą i jego znaczenie

Kotwica jest symbolem równie starym, jak stare jest żeglarstwo. W znaczeniu dosłownym kotwica jest powiązana bezpośrednio z żeglugą i morzem. Oczywiście ten wzór jest uwielbiany przez marynarzy i kojarzy się przede wszystkim właśnie z morskimi podróżami, ale jego interpretacja może iść znacznie dalej. Podnoszenie kotwicy na statku to początek podróży. Tatuaż kotwica może więc oznaczać chęć poszukiwania przygód lub niezwykłą historię życia. Jest to także symbol nadziei oraz nieugiętości. Z drugiej strony opuszczenie kotwicy jest gwarancją powrotu do domu, bezpieczeństwa i spokoju. 

Nie można zapomnieć, że w Polsce kotwica ma szczególnie ważne miejsce w kulturze. To właśnie na bazie kotwicy utworzono symbol Powstania Warszawskiego. Kotwica jako znak Polski Walczącej pojawiła się w Warszawie już 20 marca 1942 roku i do dziś jest symbolem wydarzeń z 1944 roku. Człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona w kształcie kotwicy – literę „W” jak walka. Jest to symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. W tym przypadku tatuaż może być wyrazem uszanowania i upamiętnienia tych wydarzeń oraz bohaterów, którzy zginęli w walce o wolność.

Ponadto tatuaże z kotwicą stały się też symbolem marynarki wojennej. Żołnierze często decydują się na ich wytatuowanie, co oznacza służbę i oddanie, jak również przywiązanie do morza.

kotwica tatuaż

Znaczenie tatuażu kotwica dla chrześcijan

Warto też wiedzieć, że kotwica stanowi ważny symbol w kulturze chrześcijańskiej. Symbolika kotwicy u chrześcijan jest związana z morzem i tym, że uczniowie Jezusa byli rybakami. Niektórzy też łączą ten wzór z wiarą, gdyż górna część kotwicy wygląda podobnie jak krzyż. W tym kontekście tatuaż z kotwicą może symbolizować trwanie w wierze bez względu na wszelkie okoliczności oraz przeciwności, zaufanie okazane Bogu oraz oczekiwanie na zbawienie. Kotwica uważana jest za jeden z najważniejszych i najstarszych symboli chrześcijaństwa.

Jak widać, kotwica kojarzy się z morzem, ale wbrew pozorom nie jest to motyw zarezerwowany jedynie dla marynarzy i fanów morskich przygód. Kotwica ma o wiele głębsze znaczenie, a w zasadzie kilka znaczeń, które mogą być inspiracją do stworzenia własnego tatuażu. Jednak niezależnie od symboliki, kotwica to bardzo atrakcyjny i ponadczasowy wzór, który wygląda dobrze zarówno sam, jak i jako element złożonej i unikalnej kompozycji z dodatkowymi ozdobami czy inicjałami wskazującymi na osobistą interpretację tego symbolu. Chętnie przedstawimy Ci nasze pomysły na tatuaż z kotwicą!

Umów wizytę!

Profesjonalne studio tatuaży zaprasza wszystkich zainteresowanych na konultację oraz wykonanie Twojego wymarzonego tautażu. Wybierz studio, które od lat zdobywa uznanie na świecie!
Umów wiztę

Kup Voucher

Zrób prezent swoim bliskim i podaruj im Voucher na tatuaż w najbardziej renomowanym studio tatuażu w kraju.
Voucher na tatuażKup Voucher
Kategoria:

Bezpłatne konsultacje twojego projektu. Umów termin!

Umów się na konsultację